Pohled na hypoteční trh v letošním roce 2018

Nemovitosti

Bankovní rada dle očekávání trhu již letos zvýšila základní repo sazbu o čtvrt procentního bodu. Banky na sebe nenechaly dlouho čekat a ihned reagovaly a postupně napříč bankovnim trhem začalo navyšování sazeb. Některé banky čekaly na reakci déle, některé reagovaly obratem. Výběr banky pro financování je proto velmi důležitý, někde se sazba může lišit o několik setin procenta, což má velký vliv na konečnou sazbu a není dnes pravidlem, že banka u které má klient vedený běžný účet, mu nabídne nejlepší sazbu na trhu, proto je dobré si vzít vždy profesionálního poradce, který se problematice věnuje a který Vám poptá vice bank na českém bankovním trhu.

Posilování koruny je dnes hlavní brzdou vyššího tempa růstu sazeb. ČNB očekává, že hranice 25,- Kč za euro bude prolomena v polovině letošního roku. Pokud bude tento předpoklad potvrzen a zároveň nenastane nějaká nepředpokládá hospodářská turbulence, budou se základní sazby zvyšovat v roce 2018 již jen jednou. Je však nutné počítat s tím, že jakmile ECB začne o zvyšování základních sazeb v eurozóně byť jen nahlas uvažovat, razantní posilování tuzemské měny skončí. Potom přijde na řadu výraznější růst sazeb, než se odehrává nyní.

Pokud bude dění v ekonomice v souladu s očekáváním, bude průběh roku z hlediska zvyšování nabídkových úrokových sazeb u úvěrů poklidnější, než tomu bylo ve druhém pololetí roku 2017. ČNB je ve svých krocích nadále velmi transparentní a nechává dostatečnou časovou rezervu pro reakci trhu na její případná opatření. To dodává všem subjektům, zejména bankám a potenciálním zájemcům o hypotéku, na jistotě.

I tak bych spíše doporučoval příliž neotálet s výběrem nového bydlení a poptávkou po hypotečním financování. Nejenže vývoj kurzu české koruny se může otočit a banky mohou přistoupit ke zvyšování úrokových sazeb, ale také se neustále zpřísňuje dostupnost hypotečních úvěrů.

Určitě bych v dnešní době doporučoval spíše delší fixační období úrokových sazeb, pokud se podíváme na očekávání ČNB, tak je růst sazeb očekávaný až do roku 2019, svým klientům tedy doporučuji byť na první pohled vyšší úrokové sazby s fixací nad 5 let, ale s očekáváním dalšího růstu sazeb, bych byl konzervativnější a měl po delší dobu jistotu měsíčních splátek. S ohledem na nový spotřebitelský zákon a možnost splácet po 12 měsících 25% hodnoty úvěru máte možnost splatit hypoteční úvěr do 5 let od počátku splácení.

Dle mého názoru ani nemůžeme v krátké době očekávat snižování cen nemovitostí, a to zejména vzhledem k vyšším pořizovacím nákladům developerů při nákupu pozemků, na výstavbu projektů (drahá pracovní síla, material atd.) To všechno nahrává k dalšímu růstu cen. Ve středních čechách je nyní určitě výrazně vyšší poptávka po nových bytech než nabídka. Dalším faktorem je určitá míra byrokracie a průtahy ve stavebním řízení s ohledem na nový stavební zákon, což opět nahrává tomu, že se výstavba prodraží, když může být developer od koupi pozemku s následnou výstavbou zdržen o další rok.

Jaroslav Čech – člen týmu BPA, poradce pro investice


Next Klub svobodných matek

Tento web používá cookies pro měření návštěvnosti